Zostaniesz „stargetowany”. Nowe narzędzie reklamy Instagramu

Przedsiębiorcy też chcą wyeliminować wyłudzenia VAT
29 września 2015
Innowacyjne rozwiązania biznesowe
30 września 2015

Gdy powstał Facebook, a później zdobył wielką popularność szybko okazało się, że to doskonałe narzędzie reklamy i kreowania wizerunku. Inne media społecznościowe także poszły tym torem. Z chwilą pojawienia się Instagramu, powstał nowy kanał promocji i reklamy operujący wyłącznie zdjęciami. Po przejęciu Instagramu, koroporacja Zuckberga, jak podają wirtualnemedia.pl stawia teraz na samodzielną obsługę kampanii reklamowych w bisko 30 krajach w tym Polsce.
Instagram do tej pory był wykorzystywany reklamowo przez znane marki jak np. Levis Strauss, Nike czy Heieneken. Swój profil ma tam nawet rodzima Biedronka. Szereg firm wykorzystuje to medium w różnego rodzaju konkursach promocyjno – reklamowych. Sieć Jysk obserwuje profile użytkowników i jeśli na zdjęciu pojawi się w ciekawej aranżacji przedmiot lub mebel przekazuje opinię „Jysk lubi to zdjęcie”.
Kampanie na Instagramie
Znana polska Agencja Change Inspire poprowadziła na Instagramie kampanie Empiku, polegającą na publikowaniu fragmentów książek. Wiele polskich firm ma profile, prezentujące swoją ofertę. Gustują w tym zwłaszcza resturacje i klubo – kawiarnie. Mechanizm jest podobny do fun page na FB. Można powiedzieć, że każda licząca się firma, która chce zaistnieć w świadomości klientów musi być obecna w mediach społecznościowych.
Daria Maczukin z zespołu trójmiejskiej agencji Personal PR, opiekuje się profilem LOVI w serwisie Instagram. LOVI to marka oferująca rodzicom profesjonalne wsparcie w karmieniu dzieci.
 
– Facebook jest dziś absolutnym „must have”, jeżeli chodzi o obecność w sieci, ale warto korzystać z nowych kanałów komunikacyjnych – podkreśla Daria Maczukin. – Świadomość klientów w tym temacie jest coraz większa, a dowodem na to są budżety zarezerwowane na nowe działania właśnie na Instagramie, Twitterze czy Snapchacie.
 
Po prostu „must have”
Agencja dostrzega siłę Instagramu płynącą z możliwości przedstawiania marki za pomocą ładnych fotografii.
– Nie da się ukryć – wszyscy lubimy piękne obrazy – dodaje. – Jednak obecność w serwisach społecznościowych wymaga opracowania strategii działania, tak aby przekazywane treści były ciekawe dla odbiorców i spójne z filozofią marki. Instagram to nie tylko umieszczenie zdjęcia i opatrzenie go odpowiednimi hashtagami. To przede wszystkim obserwacja i dialog. Prowadzony przez Personal PR profil – „LOVI karmienie miłością” dla marki LOVI jest miejscem subtelnej prezentacji produktów dla mamy i dziecka, a także komunikacji; otrzymania porady od eksperta; wsparcia w doborze konkretnego produktu. Dzięki tak prowadzonej komunikacji możliwe jest budowanie zaangażowanej społeczności.
Kuszący target
Według Wall Street Journal Platforma Intagram jeszcze dwa lata temu dawała do zrozumienia, że nie będzie ułatwiała dostępu marek do profili użytkownika. Dziś po przejęciu firmy przez Facebook’a wiemy, że to kwestia czasu. Zwłaszcza, gdy weźmie się pod uwagę zapowiedzi „stargetowanych kampanii reklamowych”, a więc nakierowanych na konkretne profile użytkowników.

Instagram 4Biznes2

Instagram to 400 mln użytkowników wrzucających codziennie własne zdjęcia. Fot. Instagram.com/press


W 2013 r. Instagram miał skonfigurować system, aby pokazać reklamodawcom zasięg i skuteczność treści marketingowych. Dziś staje się to faktem.
Gratką dla firm korzystających z „samodzielnych kampanii” i nie tylko na pewno jest fakt kuszącej grupy użytkowników. Każdy kto kiedykolwiek używał Instagramu łatwo zauważyć, że większość profili należy do kobiet i nastolatków. Jest bardzo prawdopodobne, że ta grupa docelowa stanie się dobrym odbiorą treści reklamowych i wizerunkowych.
Robert Bednarski, dyrektor Facebooka na Europę Środkowo-Wschodnią, potwierdził dla wirtualnemedia.pl, że nowa oferta oparta na platformie marketingowej znanej z Facebooka, jest teraz dostępna dla biznesu w Polsce, a już od 30 września Instagram będzie otwarty dla marketingowców na całym świecie. Na razie podejrzewa się, że pojawią się odsyłacze do stron domowych firm, ale znając Facebooka nie będzie to jedyna przydatna funkcja.
Dodajmy, że Instagram skupia obecnie 400 mln użytkowników, a codziennie zamieszczanych jest blisko 80 mln zdjęć. (dane Inastagram).
 
[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”450px” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]

Gdzie się kierować?

Szczegółowe kwestie nowej formy kampanii reklamowej są wyjaśnione na stronach Facebooka obecnego właściciela Instagramu. Gdyby jednak konieczny był kontakt bezpośredni – mamy dobrą wiadomość. Facebook otworzył swoje biuro w Warszawie. Facebook Poland sp. z o.o. mieści się przy ul. Bielańskiej 12. Jak podaje serwis gadzetomania.pl: „Właścicielem i jedynym udziałowcem spółki o kapitale zakładowym 724 450 złotych jest Facebook Global Holdings II, LLC.(…) W USA firma ma siedzibę w Kaliforni, a także 12 biur w pozostałych regionach kraju. Za granicą znajduje się już 14 oddziałów Facebooka, z czego aż 7 w Europie.” Według polskiego KRS online jego zarząd tworzą: Kling David William, Athwal Jaspal Singh i Crehan Shane Hugh. Dyrektorem Facebooka na Europę Środkowo – Wschodnią został Robert Bednarski, były prezes grupy Onet.pl. [/dropshadowbox]