Windykacja. Jak nie powinieneś jej przeprowadzać?

Lider Przedsiębiorczości Roku 2015 – weź udział w konkursie
9 września 2015
ABC kredytów dedykowanych przedsiębiorcom
10 września 2015

Przedsiębiorcy są grupą, która jest najczęściej narażona na współpracę z niesolidnymi kontrahentami. Z tego względu często nie tylko stawiają na wywiad gospodarczy, lecz także decydują się na przeprowadzenie działań windykacyjnych. Kiedy te są skuteczne?

Windykacja, czyli dochodzenie należności, jest tematem bardzo złożonym. W Polsce historia dochodzenia roszczeń na drodze polubownej jest stosunkowo krótka – zaczęła się w latach 90. ubiegłego wieku. Od tego czasu narosło wokół niej wiele mitów. Głównym są oczywiście koszty. Część przedsiębiorstw rezygnuje z takiego dochodzenia swoich należności, bo uważa, że to sposób nie tylko kosztowny, lecz także mało skuteczny. Czy rzeczywiście nie warto nawiązać współpracy z profesjonalną firmą windykacyjną, która wie, jak dochodzić należności?

„Windykacja jest kosztowna”

Nic bardziej mylnego. Z uwagi na popyt na takie usługi, w ostatnich latach na rynku powstało wiele firm windykacyjnych, które przygotowały kompleksową ofertę z myślą o przedsiębiorcach. Większość z nich nie pobiera od swojego klienta opłat za przeprowadzane czynności – płaci on dopiero wówczas, gdy firma windykacyjna odzyska w jego imieniu należności. Z punktu widzenia przedsiębiorcy oznacza to, że i podmiotowi, z którym decyduje się on współpracować, będzie zależało na tym, by dokładnie sprawdzić stan majątkowy dłużnika i zmobilizować go do spłaty zadłużenia.

„To nie jest skuteczna metoda”

Przeciwnie. Przedsiębiorcy najczęściej doskonale wiedzą, że choć windykacja nie jest związana z np. zajęciem rachunku bankowego, to firma windykacyjna w każdej chwili może skierować sprawę do sądu. Inaczej mówiąc, to ostatni moment, by sprawę załatwić polubownie. Z tego też względu większość właścicieli przedsiębiorstw mających niespłacone zobowiązania próbuje się porozumieć z przedstawicielami firmy windykacyjnej.

Gdy mowa o skuteczności działań firm windykacyjnych, to nie można zapomnieć, że firma windykacyjna wysyła ostrzeżenia o wpisie do baz zbierających informacje o niesolidnych podmiotach i ich zadłużeniu. Taki wpis jest o tyle kłopotliwy dla przedsiębiorstwa, że faktycznie ma ono zamkniętą drogę do pozyskania np. kredytu inwestycyjnego czy obrotowego. To kolejny powód, dla którego większość zadłużonych przedsiębiorców próbuje polubownie załatwić sprawę zadłużenia.

„Lepiej zrobię to sam”

Z całą pewnością nie lepiej. Przedsiębiorca nie musi znać się na niuansach tworzenia wezwań do zapłaty, nie musi również wiedzieć, jak rozmawiać z dłużnikiem, by zmobilizować go do zapłaty należności. To powód, dla którego znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistów. Ci nie tylko będą mogli skutecznie odzyskać zobowiązanie, lecz także zaoferować pomoc np. w sprawdzeniu potencjalnego kontrahenta (tzw. wywiad gospodarczy).

Jeżeli przedsiębiorca myśli o przeszkoleniu swoich pracowników tak, by mogli oni samodzielnie prowadzić działania windykacyjne, to warto pomyśleć o opłacalności takiego przedsięwzięcia. Takie rozwiązanie może być korzystne, lecz tylko wówczas, gdy faktycznie takich spraw w ciągu miesiąca jest kilka czy kilkanaście. Jeżeli zdają się sporadycznie, to znacznie lepiej skorzystać z pomocy zewnętrznej firmy.

„Nie będę miał informacji o sprawie”

Część przedsiębiorców obawia się, że nie otrzymają oni informacji zwrotnej od firmy windykacyjnej i tym samym nie będą wiedzieli, na jakim etapie znajduje się sprawa. I takie stwierdzenie jest błędne. Większość firm przygotowuje dla swoich klientów okresowe raporty, dzięki którym mogą oni zapoznać się z podjętymi działaniami. Więcej o windykacji: praca-jastrzebie.pl