Pomysł na Biznes: Przedszkole dla dzieci z oddziałem integracyjnym

Pomysł na Biznes: Obróbka mechaniczna elementów metalowych
6 sierpnia 2015
Rowerowy biznes
6 sierpnia 2015

Jakie przedszkole odpowiednie dla pociechy? Rodzice są coraz bardziej wymagający – dla nich ważne jest już nie tylko wystrój sali zabaw i ilość zabawek, ale przede wszystkim to, w jaki sposób oferta przedszkola wpłynie na rozwój ich dziecka. Pojawia się też coraz więcej dzieci ze specjalnymi potrzebami.

Warto więc zaprezentować rodzicom alternatywę – placówkę dla przyszłych artystów, ale i dla dzieci ze specyficznymi potrzebami.

Opieka pedagogiczna, psychologiczna i terapeutyczna

Takie Przedszkole Niepubliczne Artystyczno – Językowe „Pan Słonik” z Oddziałem Integracyjnym przy ul. Alei Solidarności 13 w Tczewie prowadzi psycholog – terapeuta Alicja Kotlicka.
– Można by pomyśleć, że samo założenie przedszkola nie jest niczym skomplikowanym, ale prowadzenie tak odpowiedzialnej działalności w dzisiejszych czasach jest bardzo trudne – mówi dyrektor Alicja Kotlicka. –  Tym bardziej, jeżeli – tak jak ja – patrzę przede wszystkim na dobro dziecka. Dzięki dziesięcioletniej pracy w szkołach oraz Domu Dziecka i doświadczeniu, wiem, czego brakowało na tczewskim rynku. Pomysł na założenie przedszkola pojawił się z…bezsilności. W szkole brakowało czasu, aby udzielić dzieciom rzeczywistej pomocy psychologicznej i terapii. Chciałam zapewniać im konkretną terapię przy użyciu odpowiednich narzędzi, a nie tylko poradnictwo.

http://www.pan-slonik.pl/index.php

http://www.pan-slonik.pl/index.php


Dyrektor przedszkola musi być nie tylko zarządzającym, pedagogiem, psychologiem czy nauczycielem. Często porównywany jest do roli architekta środowiska edukacyjnego kreującego w nim interakcje i aktywność dzieci z uwzględnieniem ich potrzeb i możliwości.  W tym „mikrosystemie” przedszkolak nabiera indywidualnych doświadczeń, sprawności i wiedzy, kształtuje swój umysł, buduje swój stosunek do siebie i świata. Alicja Kotlicka przyznaje, że dla niej najważniejsze jest to, aby każde dziecko zostało indywidualnie potraktowane, odpowiednio prowadzone, a nie tylko miało zapewnioną podstawową opiekę. Dlatego też decydując się na prowadzenie przedszkolnego oddziału integracyjnego trzeba mieć zapewniony odpowiednio wykwalifikowany personel i pomoc specjalistów– terapeutów, psychologów, pedagogów, a także przyjmując dziecko z zaburzeniem być świadomym swych możliwości w pracy z nim.