Czy grozi nam deficyt talentów?

Edukacyjne oblicze franczyzy – inwestycja w młode pokolenie niezawodnym sposobem na biznes
13 kwietnia 2015
Podstawowe wyposażenie sklepu mięsnego – porady specjalistów
21 kwietnia 2015

Panuje powszechne przekonanie, że pozycja pracodawcy na rynku pracy jest znacznie lepsza niż pracownika. Przewaga pracodawców ma wynikać przede wszystkim z pokornej postawy wystraszonych wizją bezrobocia osób poszukujących pracy, świadomych tego, że o to samo stanowisko ubiega się co najmniej kilkoro innych kandydatów. Przekonanie to okazuje się jednak błędne.

 
Malejące bezrobocie i postępujący niż demograficzny powodują, że w pewnych sektorach gospodarki już dzisiaj widać przewagę wakatów nad liczbą potencjalnych kandydatów do pracy. W tej sytuacji dodatkowa odpowiedzialność spada na działy HR, które muszą poszukać nowych sposobów na przyciągnięcie do swoich przedsiębiorstw najlepszych pracowników.
 
– Występujący obecnie efekt malejącego bezrobocia zdecydowanie przyniesie więcej pracy dla działów HR, głównie z powodu większego zainteresowania przedsiębiorców wykształconymi pracownikami z branż specjalistycznych – mówi Patryk Mordel ze SMART MBC, agencji pośrednictwa pracy i doradztwa personalnego. – Niedobór rzemieślników i pracowników z wykształceniem technicznym zwiększa konieczność znalezienia odpowiedniego kandydata na dane stanowisko. Przedsiębiorstwa borykają się z problemami dotarcia do odpowiednich specjalistów, dlatego częściej korzystają  z usług zewnętrznych firm rekrutacyjnych. Zwiększa się również liczba osób zatrudnianych w działach HR ze względu na potrzebę podnoszenia konkurencyjności przedsiębiorstw i przyciągania talentów – dodaje ekspert SMART MBC.
 
Zjawisko deficytu talentów może stanowić zagrożenie dla poprawnego rozwoju firmy, a także realizowania jej celów i zadań. Na obecnym rynku pracy obserwujemy największe zapotrzebowanie na specjalistów z branży rzemieślniczej i to tutaj przewiduje się wzrost deficytu, przede wszystkim ze względu na zmniejszającą się z roku na rok liczbę pracowników z wykształceniem zawodowym. Zgodnie z badaniem grupy Manpower, inżynierowie i przedstawiciele handlowi to kolejni najbardziej pożądani obecnie specjaliści, tuż za nimi plasują się technicy, kierowcy oraz menadżerowie.
 
Malejące bezrobocie i niż demograficzny to jednak nie jedyne przyczyny trudności pracodawców ze znalezieniem i zatrzymaniem dobrych specjalistów. Jak zauważa Patryk Mordel, część kłopotów pracodawców wynika z braku zrozumienia potrzeb dzisiejszych pracowników.
– Zdaniem części pracodawców zjawisko deficytu talentów jest spowodowane ogólnym brakiem odpowiednich kandydatów na dane stanowisko. Według nich brakuje pracowników o odpowiednich predyspozycjach i wiedzy niezbędnej na danym stanowisku. Pracownicy sądzą natomiast, że ich umiejętności nie są dobrze wykorzystywane, a talenty rozwijane – twierdzi Patryk Mordel ze SMART MBC. – Wynika to przede wszystkim z odmiennych przekonań i wartości wyznawanych przez obecne pokolenie. Młodzi ludzie stawiają na samorozwój, a co za tym idzie chęć podnoszenia swoich kwalifikacji. W przeciwieństwie do starszego pokolenia, które aktualnie przechodzi na emeryturę, młodzi nie boją się podjąć ryzyka zmiany pracy w sytuacji, kiedy pracodawca nie spełnia ich oczekiwań lub potrzeb – dodaje Patryk Mordel.
 
Co istotne, wielu absolwentów traktuje pierwsze doświadczenia zawodowe jako eksperymentalną ścieżkę, która może pomóc w określeniu tego, czym chcą zajmować się w życiu. Na szczęście wielu pracodawców zaczyna rozumieć, że kluczem do zatrzymania przy sobie dobrego specjalisty jest postawienie na jego rozwój i możliwość samorealizacji.
– Pamiętajmy, że umiejętność zatrzymania przy sobie pracownika jest cenniejsza niż zdolność do przyciągnięcia nowego – przypomina Patryk Mordel ze SMART MBC. – Z kolei organizowanie praktyk i staży to działanie umożliwiające zdobycie doświadczenia ludziom młodym, którzy już podczas studiów mogą zacząć kształtować swoją ścieżkę kariery i realizować się w konkretnej branży. Pracodawca jednocześnie ma możliwość wyszkolenia przyszłego pracownika, który być może za kilka lat będzie jednym z najcenniejszych talentów w jego przedsiębiorstwie – dodaje Patryk Mordel.
 

Więcej informacji udziela:
 
Mateusz Sulwiński
inACT Public Relations
T: 0048 61 662 8079
M: 0048 661 830 894
E: mateusz.sulwinski@inact.pl

 

O Smart MBC:

 
Smart MBC to polski dostawca rozwiązań pośrednictwa pracy i doradztwa personalnego. Firma świadczy usługi z zakresu rekrutacji pracowników i stażystów dla firm polskich i zagranicznych, administracji personalnej, obsługi klientów franczyzowych oraz leasingu pracowniczego. Celem SMART MBC jest tworzenie oferty wyznaczającej nowy standard: kompleksowej, elastycznej, wygodnej i przede wszystkim efektywnej.