Jak zabezpieczyć dom?

4biznes
Adam Dancewicz, Applica: Nowa jakość na rynku medialnym
3 lutego 2015
Czym jest tradycyjne pozycjonowanie, a czym KOP?
4 lutego 2015
4biznes

Dom kojarzy się z azylem – miejscem, gdzie czujemy się bezpiecznie. Niestety bardzo często jesteśmy narażeni na zagrożenie, którego konsekwencją mogą być poważne straty finansowe. Jak więc zabezpieczyć dom, by nieprzewidziane zdarzenia losowe nie stanowiły poważnego obciążenia naszego budżetu?
Chociaż robimy wszystko, by domu nie czuć żadnego zagrożenia, nie zawsze jesteśmy w stanie zapobiec nieprzewidzianym sytuacjom. Na jakie jesteśmy najbardziej narażeni?
Kradzieże i włamania – biorąc pod uwagę statystyki, to jeden z najczęściej pojawiających się problemów. Tego typu sytuacje mają miejsce przede wszystkim podczas nieobecności domowników z powodu np. wyjazdu wakacyjnego.
Pożary – ogień stanowi poważne zagrożenie, gdyż niszczy wszystko to, co znajduje się wewnątrz domu.
Zalanie mieszkania – pęknięcie rury wystarczy, by narobić sobie finansowych kłopotów – szczególnie, że zalać możemy nie tylko swoje, ale i mieszkanie sąsiadów (jeśli mieszkamy w bloku).
Katastrofy naturalne – huragany, tornada czy silne wichury, chociaż mają niski współczynnik prawdopodobieństwa, coraz częściej odnotowywane są w Polsce.
Ubezpieczenie mienia to podstawa
Chcąc zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami nieprzewidzianych zdarzeń losowych, warto pomyśleć o polisie obejmującej mienie. Ubezpieczenie domu to szeroki zakres ochrony, który zwiększa poczucie bezpieczeństwa i pozwala na pełen komfort psychiczny.
Ubezpieczenie dotyczy:
mieszkania oraz wszystkich pomieszczeń do niego przynależnych (np. piwnicy, strychu, miejsca parkingowego),
mienia ruchomego, do którego zalicza się m.in. meble, dywany, dzieła sztuki, sprzęt RTV, sprzęt AGD, sprzęt fotograficzny, a nawet odzież,
stałe elementy, czyli wszystko to, co znajduje się w środku, a czego nie można zdemontować (np. podłogi, przymocowane na stałe wyposażenie łazienki).
Oferta w zakresie polis jest bardzo zróżnicowana. Nie możesz kierować się wyłącznie ceną, ponieważ wysokość składki zależna jest przede wszystkim od zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Zanim więc podejmiesz ostateczną decyzję, sprecyzuj najpierw swoje potrzeby w tym zakresie. Niech nie okaże się, że płacisz wysoką składkę ubezpieczeniową, a pełny zakres polisy nie jest ci potrzebny.
W wyborze tej najbardziej optymalnej pomoże porównywarka ubezpieczeń (np. superpolisa.pl). Skupia wielu ubezpieczycieli, dzięki czemu wszystkie oferty dostępne są w jednym miejscu. Wystarczy uzupełnić prosty kalkulator, by otrzymać szacunkowe dane związane m.in. z wysokością składki.
Zadbaj o dodatkowe zabezpieczenie
Jeśli chcesz czuć się w domu bezpiecznie, pomyśl także o dodatkowych rozwiązaniach. Co możesz zrobić?
Zamontować solidne drzwi antywłamaniowe.
Zmienić okna na antywłamaniowe i zamontować rolety zewnętrzne.
Zainstalować system alarmowy.
Regularnie sprawdzać stan instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej.
Regularnie sprawdzać szczelność instalacji gazowej.
Wszystkie dodatkowe elementy wpływające na zwiększenie bezpieczeństwa mogą też wpłynąć na wysokość składki. Porównywarka ubezpieczeń posiada w formularzu pola, w których należy podać informacje dotyczące dodatkowych zabezpieczeń, np. drzwi antywłamaniowych czy alarmu.