Czym dokładnie różni się karta kredytowa od płatniczej?

polskie innowacje
Polskie innowacje nagrodzone
2 grudnia 2014
Hygienika
Kerdos Group SA: Przełomowa sprzedaż zakładu produkcyjnego
3 grudnia 2014

Wszelkiego rodzaju karty funkcjonujące na rynku kart płatniczych są instrumentami elektronicznymi pozwalającymi na dokonywanie transakcji bezgotówkowych. Użytkownicy mają do dyspozycji karty: kredytowe, debetowe i najrzadziej stosowane – karty obciążeniowe.

Najpowszechniej występującym rodzajem kart są karty debetowe. Zgodnie z najnowszym Raportem NBP stanowią one 81,6% ogółu kart płatniczych. Z kolei 17,6% to karty kredytowe.
System płatniczy
Obecnie na rynku funkcjonuje 35,2 mln kart płatniczych, to jest o 427 tys. więcej niż w I kwartale 2014 roku. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku stanowi to wzrost o 0,8%. Biorąc pod uwagę system kartowy – największy udział w rynku mają karty Visa (60,3%); Master Card to 38,5%.
Spośród ogólnej liczby kart płatniczych 28,8 mln to karty debetowe, natomiast 6,1 mln to karty kredytowe, na które łącznie zaciągnięto pożyczki w wysokości 12,2 mld zł.
Różnice między kartą kredytową a debetową
Podstawowa różnica między kartą kredytową a debetową polega na tym, że w przypadku tej pierwszej użytkownik ma przyznany limit tzw. pożyczki odnawialnej. Karta debetowa natomiast umożliwia transakcje bezgotówkowe w ramach środków własnych zgromadzonych na rachunku. Z tego faktu wynika kolejna różnica pomiędzy obydwoma środkami płatniczymi. Karta debetowa wydawana jest zawsze do rachunku bankowego. Z kolei kredytowa nie wymaga posiadania konta. Warto przy tym zauważyć, że karta debetowa w pewnych okolicznościach może pełnić funkcję podobną do karty kredytowej, a mianowicie w sytuacji uruchomienia przez bank w ramach posiadanego rachunku linii debetowej.
Składając wniosek o kartę kredytową przez internet, zwykle musimy czekać na jej dostarczenie, aby móc korzystać z przyznanego limitu środków. Jednak są instytucje, które, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, znalazły lepsze rozwiązanie. Dla klientów korzystających z kart płatniczych Vanquis przyznany limit kredytowy bank wysyła na konto osobiste. Dzięki temu, mimo że złożono wniosek o kartę kredytową online, dostęp do gotówki mamy z chwilą wpłynięcia środków na rachunek.
Na co zwrócić uwagę przy ubieganiu się o kartę kredytową?
Najlepsza karta kredytowa to taka, której koszty nie będą stanowiły zbytniego obciążenia. Warto zwrócić uwagę na długość okresu bezodsetkowego. W tym czasie nie są przez bank naliczane odsetki od wykorzystanej w ramach limitu kwoty. Długość tego okresu może wynosić od 30 do nawet 60 dni. Warto, aby karta kredytowa posiadała opcję odroczonych płatności, czyli możliwość zawieszenia spłaty na określony czas. W przypadku chwilowego kryzysu finansowego można odroczyć spłatę zobowiązania na miesiąc. Jeżeli natomiast stracimy pracę, spotka nas wypadek lub poważna choroba, zawieszenie, po udokumentowaniu sytuacji losowej, można przedłużyć nawet do 12 miesięcy.
Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty?
W przypadku karty debetowej warunkiem jej otrzymania jest zawarcie umowy o prowadzenie rachunku w wybranym banku. Jeśli chodzi o kartę kredytową, niekiedy konieczne staje się udokumentowanie źródła dochodu. Są jednak instytucje finansowe oraz banki, które udostępniają klientowi kartę kredytową bez zaświadczeń. W takiej sytuacji nie jest konieczne przedstawianie umowy o pracę czy też dokumentu poświadczającego stały dochód. Zwykle wystarczy dowód osobisty i otrzymujemy kartę kredytową od ręki w banku, którego warunki najbardziej nam odpowiadają.