"Szkoła dla eksportera" – rusza trzecia edycja

Impots
Bierzemy pożyczkę – co musimy o niej wiedzieć?
28 listopada 2014
Pomysł na biznes… jak być piękną kobietą
1 grudnia 2014

Cykl wykładów online pt. „Szkoła dla Eksportera” od 2 lat dostarcza rzetelnej wiedzy doświadczonym i początkującym eksporterom. Z internetowych wykładów przygotowanych przez ośrodek Enterprise Europe Network przy PARP skorzystało dotychczas ponad 50 tys. internautów.

 
Pięć nowych filmów skierowanych do małych i średnich przedsiębiorców pomoże im poszerzyć wiedzę o praktycznych aspektach ekspansji na zagraniczne rynki. Przedstawione zostaną zagadnienia ważne dla działań eksportowych, jednak często pomijane w standardowych programach szkoleń.
 
Eksperci „Szkoły dla Eksportera” wskażą bezpieczne ścieżki w gąszczu warunków, przepisów i procedur, pośród których gubią się przedsiębiorcy. Omawiane ułatwienia to między innymi działania wydziału Izby Celnej do obsługi przedsiębiorców oraz instytucji mediacji i arbitrażu, jak i rozwiązania dotyczące opodatkowania VAT transakcji międzynarodowych. Większości eksporterów przyda się także wiedza związana z zarządzaniem ryzykiem walutowym czy też dochodzeniem należności z tytułu eksportu.
 
Aktualność przedstawianej wiedzy gwarantuje fakt, że wykłady zostały przygotowane i przeprowadzone przez – będących praktykami – uznanych ekspertów w danej dziedzinie. Uzupełnieniem nagrań są dołączone do każdego odcinka prezentacje szczegółowo ilustrujące poruszaną tematykę.
 
Filmy szkoleniowe z cyklu „Szkoła dla Eksportera” można znaleźć na stronie internetowej ośrodka Enterprise Europe Network (www.een.org.pl) oraz kanale PARP na YouTube.
 
Filmy przygotowane zostały na zlecenie ośrodka sieci Enterprise Europe Network działającego przy PARP. Sieć, finansowana przez Komisję Europejską, świadczy bezpłatne usługi wspierające internacjonalizację przedsiębiorstw, takie jak dostęp do bazy danych potencjalnych partnerów biznesowych za granicą, pomoc przy transferze technologii, pisemne konsultacje prawnicze oraz działania informacyjno-szkoleniowe (seminaria dla przedsiębiorców, publikacje, comiesięczny biuletyn Euro Info).
 
Warto wiedzieć, że wiedzę uzyskaną dzięki „Szkole dla Eksportera” można pogłębiać i testować w ramach innej usługi oferowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, tj. Akademii PARP. Akademia to portal edukacyjny oferujący bezpłatnie szkolenia e-learningowe w szerokim zakresie wiedzy biznesowej.
 
Dotychczas opublikowane firmy z cyklu „Szkoła dla Eksportera”:
1. Partner handlowy: pośrednicy występujący w eksporcie.
2. Dokumentacja w obrocie międzynarodowym.
3. Metody i rodzaje płatności w handlu międzynarodowym.
4. Spedycja – rola spedytora i przewoźnika.
5. Incoterms 2010.
6. Prawidłowe zawieranie transakcji eksportowych.
7. Ryzyko w działalności eksportowej.
8. Jak sfinansować działalność eksportową.
9. Rola ubezpieczenia transakcji eksportowych.
10. Metody określania celów rynkowych i ustalania pozycji konkurencyjnej
firmy na danym rynku.