Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Polsce

system franczyzowy
Wybierając system franczyzowy…
31 października 2014
URZAD MARSZALKOWSKI GDANSK
Pierwsza umowa na Pomorzu dotycząca utworzenia funduszu kapitałowego w ramach Inicjatywy JEREMIE
4 listopada 2014
Światowy Tydzień

150 krajów, tysiące bezpłatnych szkoleń, wykładów i debat. 17 listopada rusza siódma edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości – największego na świecie wydarzenia wspierającego przyszłych i obecnych przedsiębiorców.

 
Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown, prezes amerykańskiej Fundacji Kauffmana – Carl Schramm oraz brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark. Global Entrepreneurship Week to już właściwie międzynarodowy ruch społeczny. To inicjatywa wyjątkowa, bo gromadząca instytucje państwowe, prywatne i pozarządowe, firmy i szkoły, uniwersytety i osoby prywatne. Wszystkie te podmioty przez jeden tydzień w roku organizują bezpłatne szkolenia, wykłady i debaty, które wspierają rozwój przedsiębiorczości w danym kraju.
 
Przedsiębiorczość traktujemy tu jako szersze pojęcie: nie tylko prowadzenie własnej działalności gospodarczej, ale przede wszystkim bycie aktywnym, świadomym swoich mocnych stron i nastawionym na rozwój. To dlatego podczas Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości organizowane są również wydarzenia przeznaczone dla osób, które niekoniecznie chcą zakładać własny biznes. Zdaniem Komisji Europejskiej, przedsiębiorczość w tym szerokim znaczeniu to postawa kluczowa na dzisiejszym rynku pracy. Warto rozwijać ją już od najmłodszych lat, dlatego wiele z organizowanych w ramach ŚTP wydarzeń skierowanych jest do dzieci i młodzieży. – mówi Justyna Politańska, prezes Fundacji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.
 
Pełna lista wydarzeń znajduje się na stronie www.tydzienprzedsiebiorczosci.pl. Wystarczy skorzystać z ogólnopolskiej wyszukiwarki, a następnie zapisać się na wybrane wydarzenie przez stronę lub bezpośrednio u organizatora.
 
Koordynatorzy polskiej edycji projektu postawili sobie w tym roku jeszcze jeden cel: poprawę wizerunku polskich przedsiębiorców. Własna działalność gospodarcza wciąż nie jest w Polsce popularnym wyborem, w dużej mierze z powodu negatywnego obrazu przedsiębiorcy. Przekaz, jaki dociera do nas, najczęściej mówi: „firmy wykorzystują swoich pracowników”, „kombinują jak płacić niższe podatki”, „nie płacą świadczeń ZUS, nie pozwalają korzystać z urlopów”.
 
Nie przeczymy, że takie sytuacje mają miejsce. Ale o pozytywnej roli przedsiębiorców w polskiej gospodarce, o ich ciężkiej pracy i wspieraniu lokalnych społeczności mało kto mówi. Stąd pomysł na przeprowadzenie konkursu „Twarze Przedsiębiorczości” – mówi Hanna Pieńczykowska z Fundacji ŚTP.
 
Podczas inauguracji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości 18 listopada, poznamy zwycięzców w kategoriach „Młody przedsiębiorca”, „Firma wspierająca młodych” i „Instytucja wspierająca przedsiębiorczość”. Liczba i jakość zgłoszeń bardzo pozytywnie nas zaskoczyła. Już wkrótce o tych wyjątkowych, lokalnych bohaterach, będziemy opowiadać na łamach strony tydzienprzedsiebiorczosci.pl i w mediach społecznościowych – dodaje Pieńczykowska.
 
Sponsorami VII edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są Bank Gospodarstwa Krajowego, Europejski Fundusz Leasingowy i Amway. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, PARP, Prezydent m.st Warszawy i Konfederacja Lewiatan.
 
Konfederacja Lewiatan
 
 

Tczew

 
19 listopada 2014 r. w Domu Przedsiębiorcy dowiemy się kto zostanie laureatem konkursu „Rzemieślnik Roku” oraz jaki pomysł na biznes zwyciężył w konkursie „Mój Biznesplan”.
Do 30 września przyjmowane były zgłoszenia do obu konkursów. Obecnie trwa sprawdzanie zgłoszeń pod kątem formalnym. Następnie zorganizowane zostaną spotkania z kapitułami konkursów, które będą odpowiedzialne za wybór laureata. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursów odbędzie się podczas gali w dniu 19 listopada 2014 r. o godz. 10:00 na sali konferencyjnej Domu Przedsiębiorcy w Tczewie.
Ponadto informujemy, że w ramach tygodnia przedsiębiorczości 2014 zaplanowano następujące wydarzenia:
17 i 18 listopada – seminarium – zagadnienia prawne i podatkowe dla przedsiębiorców (wkrótce szczegóły i zapisy)
19 listopada – gala konkursów Prezydenta Miasta Tczewa – Rzemieślnik Roku oraz Mój Biznesplan
20 listopada – rozgrywki młodzieży ponadgimnazjalnej w Cashflow
21 listopada – Fundusze Unijne dla przedsiębiorców w ramach nowej perspektywy 2014-2020 – Głównym Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich oraz Powiatowe Centrum Informacyjne