Wybierając system franczyzowy…

cechy dobrego biznesu i dobrego samochodu
Solidność i niezawodność – cechy dobrego biznesu i dobrego samochodu
30 października 2014
Światowy Tydzień
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Polsce
3 listopada 2014
system franczyzowy

system franczyzowy

Jeszcze kilka lat temu pojęcie franczyzy było znane dla niewielu. Dziś w Polsce funkcjonuje niemal tysiąc różnych sieci. I choć powstają rankingi najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się systemów, nie ma jednej, prostej recepty na wybór najlepszej – dla każdego pojęcie to oznacza bowiem coś innego.

 
Według globalnych zestawień, najszybciej rozwijającymi się sieciami franczyzowymi są podmioty z branży gastronomicznej. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w naszym kraju – prym wiodą różnego rodzaju pizzerie i sklepy spożywcze. Z godną odnotowania dynamiką rozwijają się również systemy w kilku innych niszach.
Wybór branży i sieci powinien być podparty gruntowną analizą sytuacji własnej, jak i warunków proponowanych przez franczyzodawcę. Bez niej, okazać się może, że to, co dla jednego przedsiębiorcy było strzałem w dziesiątkę, dla innego będzie prostą drogą do biznesowej porażki.
 

Czego oczekuję i na co mnie stać?

 
Nie ulega wątpliwości, że franczyza niesie ze sobą wiele korzyści takich jak: możliwość posługiwania się znaną już marką, know-how i wsparcie w zakresie prowadzenia biznesu. Nie jest to jednak rozwiązanie dla wszystkich. Funkcjonowanie jako część większego systemu wiąże się z podporządkowaniem zasadom określonym przez sieć i w niektórych aspektach nie pozostawia wiele miejsca na improwizację i „udoskonalanie” konceptu według własnych pomysłów.