Naprawa felg samochodowych – czy to bezpieczne?

elektryfikacja
CH2M HILL opracuje dokumentację przedprojektową dla elektryfikacji linii kolejowej nr 278
11 lipca 2014
Co nam daje własny biznes? Analiza kosztów i korzyści
14 lipca 2014

Jeżeli zastanawiasz się nad tym czy naprawić felgę, która uległa niedawno uszkodzeniu o krawężnik lub od jakiegoś już czasu podróżujesz na naprawionej obręczy ten artykuł z pewnością będzie dla Ciebie interesujący.

 
Wielu z nas orientuje się, że naprawa felg wiąże się z ingerencją w ich budowę, a co za tym idzie może być powodem wielu niebezpiecznych sytuacji na drogach. Wiele warsztatów ma w swojej ofercie rzekomo profesjonalne naprawianie felg. Reklamują się nawet certyfikatami, które przynajmniej w teorii mają świadczyć o ich profesjonalizmie. Jednak należy zastanowić się czy prawdą jest, że naprawa felg jest całkowicie bezpieczna i bez głębszego zastanowienia można z takiej usługi korzystać? Nie do końca…
 
Organizacje niemieckie, które zajmują się bezpieczeństwem dróg publicznych od dłuższego już czasu (kilka lat) zastanawiają się poważnie nad problemem felg. Co jest tego powodem? Wynika to z tego, że ogólne przekonanie wielu kierowców jest takie, iż mogą poddać felgi naprawie, po czym nadal, tak samo bezpiecznie jak przedtem, poruszać się po drogach. Prawda jest nieco inna, bowiem okazuje się, że komitety, które zostały specjalnie do tego powołane, wraz z organizacją VDTA na czele, stwierdziły, że naprawiane felgi bezwzględnie nie mogą być użytkowane na publicznych drogach. Pomimo przestrzegania przed naprawianiem felg wielu z nas myśli raczej o naprawie po uszkodzeniu niż o kupnie nowej. Eksperci przekonują, że naprawa felgi po np. niewłaściwym najechaniu na krawężnik lub innych zdarzeniach niekorzystnych dla niej, ingeruje w konstrukcję oraz jakość takiej obręczy. Jak się to dzieje? Sama naprawa felgi związana jest z jej obróbka cieplną, co wiąże się oczywiście z ingerencją w strukturę materiału (może być mniejsza lub większa), a także w kształt (w czasie usuwania wgnieceń). Po takich zabiegach felga może być niebezpieczna i spowodować wręcz tragiczne zdarzenia na drodze. Reasumując – felgi po naprawie, nie będą już spełniać kryteriów bezpieczeństwa na drogach publicznych. Dlatego najrozsądniej będzie kupić nowe. W sklepie internetowym Oponeo.pl możemy zaopatrzyć się w felgi odpowiednie do naszego auta, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości radą i pomocą służą specjaliści z Biura Obsługi Klienta.
 

Optyczne zmiany felgi – co to takiego?

 
Już przed kilku laty te same organizacje zaczęły zastanawiać się, w którym momencie pada granica między optycznymi zmianami felgi, a przeróbkami, które nie są widoczne gołym okiem, ale wpływają na jakość obręczy. Fachowcy doszli do wniosku, że wprowadzanie niewielkich zmian (ingerujących tylko w wygląd felgi) jest zupełnie dopuszczalne. Inaczej potraktowane zostały głębsze poprawki, które stanowić mogą według nich potencjalne zagrożenia na drodze. Czyli, według tych zaleceń, na felgach poddanych wyłącznie przeróbkom wizualnym można bez przeszkód i swobodnie podróżować. Oczywiste jest, że nie każdy model będzie nadawał się do przerobienia. Według danych statystycznych w Niemczech 27% obrotów firm, które zajmują się tuningiem samochodów stanowi właśnie wizualna przeróbka felg. Każdego roku sprzedaje się prawie 2,7 mln felg, które pochodzą z rynku wtórnego. Według specjalistów w roku 2013 procent obrotów wzrósł do 60%, gdyż coraz większa ilość kierowców otwiera się na zmianę wyglądu swych aut.