Wizerunek firmy w sieci internetowej – jak go kreować w pożądany sposób?

Alteams Poland w Lęborku otwarty
10 czerwca 2014
Elektrownia Północ w Rajkowach ruszy za pięć lat…
17 czerwca 2014

Internet stwarza możliwość szerokiej promocji firmy, jej produktów lub usług. Jednocześnie za jego pośrednictwem można skutecznie porozumiewać się z potencjalnymi klientami oraz kreować pozytywny wizerunek marki. W jaki sposób?

 

Internet czwartą siłą w mediach

 
Obok prasy, radia i telewizji w ciągu kilku ostatnich lat czwartą siłą medialną stał się Internet. Obecnie konsumenci poszukują informacji o pożądanych produktach, usługach czy firmach właśnie w sieci. Strona internetowa firmy stała się podstawowym narzędziem dla kreowania e-wizerunku marki. Powinna ona spełniać wymagania, które zostały określone w książce „E-wizerunek. Internet jako narzędzie kreowania image’u w biznesie” autorstwa Michała Łebkowskiego. Dobra strona internetowa powinna:
 

  • być łatwo dostępna, tj. posiadać prosty, zapadający w pamięć adres www. Takimi dysponują choćby firmy ubezpieczeniowe, np. witryna firmy AXA Direct to axadirect.pl, witryna PZU – pzu.pl czy strona Towarzystwa Ubezpieczeniowego Aviva – aviva.pl;

 

  • pojawiać się na pierwszych miejscach w wynikach wyszukiwania – najlepiej, aby strona była wypozycjonowana wysoko w wynikach organicznych, ale jeśli jest to niemożliwe, można uruchomić kampanię linków sponsorowanych AdWords w Google – tak jak np. towarzystwa ubezpieczeniowe promują swoją ofertę ubezpieczeniową według wybranych fraz kluczowych;

 

  • być estetyczna i posiadać intuicyjną nawigację – główne menu strony powinno być umieszczone w widocznym miejscu – u góry pod logo albo po prawej stronie witryny. Grafika strony powinna być natomiast prosta i wyraźna, niemęcząca swoją kolorystyką oczu użytkownika.

 
 

Efekt skali

 
 

Budowanie pozytywnego wizerunku marki wymaga sprawnego posługiwania się marketingiem internetowym. Internet i jego narzędzia można wykorzystywać do celów reklamowych i wizerunkowych, docierając z komunikatem do obecnych i potencjalnych klientów. Skuteczne budowanie pozytywnego wizerunku w Internecie wymaga zastosowania w kampanii różnych instrumentów sprawnej komunikacji z klientami.

 
 

Dzięki wykorzystaniu w jednym czasie różnych narzędzi kreacji marki i promocji działalności danej firmy można osiągnąć zamierzone rezultaty. Ważne jest, aby zindywidualizować przekaz promocyjny w odniesieniu do różnych grup klientów.