Nowe pociągi wkrótce na torach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Staże i praktyki – najlepszy sposób na wakacje
6 czerwca 2014
VI Forum Nowej Gospodarki – 13 czerwca, Katowice
10 czerwca 2014

Wicemarszałkowie województwa pomorskiego Ryszard Świlski i Czesław Elzanowski podpisali dzisiaj w Warszawie umowę z Centrum Unijnych Projektów Transportowych o udzieleniu Województwu Pomorskiemu dofinansowania na realizację projektu pn. „Zakup 10 sztuk spalinowych zespołów trakcyjnych do obsługi Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Trójmieście” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 
Przedmiotem projektu jest zakup 10 spalinowych zespołów trakcyjnych – trzech dwuczłonowych i siedmiu dwuczłonowych. Wagony będą przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych, wyposażone w monitoring zewnętrzny i wewnętrzny, klimatyzację, a także przystosowane do przewozu rowerów (po 6 specjalnych uchwytów w każdym z pojazdów). Szyby w oknach bocznych i w drzwiach wejściowych będą zabezpieczone specjalną folią powleczoną klejem akrylowym z filtrem UV, o właściwościach antygraffiti (zapobiegająca zarysowaniom i zadrapaniom powierzchni szkła oraz odporna na działanie substancji żrących: rozcieńczonych kwasów i zasad). Pojazdy będą posiadały System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej z monitorami LCD i wyświetlaczami LED oraz zostaną wyposażone w system automatycznego zliczania pasażerów.
 
CUPT_PKM
– Inwestycja w tabor to zamiar pełnego wykorzystania infrastruktury powstającej obecnie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i przede wszystkim zasadniczy krok w rozwoju Aglomeracji Trójmiejskiej – mówi wicemarszałek Ryszard Świlski. – Głównym celem przedsięwzięcia jest zwiększenie udziału przyjaznego środowisku transportu publicznego w obsłudze mieszkańców województwa, którym chcemy dać możliwość szybkiego przemieszczania się pomiędzy centrum aglomeracji a Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, a także nowymi dzielnicami – tzw. „górnym tarasem” Gdańska i Gdyni oraz subregionem Kaszub.
 
Planowany całkowity koszt realizacji projektu wynosi blisko 147 milionów złotych, natomiast wsparcie unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to 70 milionów złotych.
 
Obecnie trwa procedura przetargowa mająca wyłonić wykonawcę przetargu, który dostarczy te pojazdy w 2015 roku. Po zakończeniu prac wniosek dotyczący rozstrzygnięcia przetargu będzie przedmiotem obrad Zarządu Województwa Pomorskiego. Zwycięzcę przetargu poznamy jeszcze w czerwcu br.
 
Małgorzata Pisarewicz
Rzecznik prasowy UMWP