Staże i praktyki – najlepszy sposób na wakacje

Zostań Liderką Własnego Życia!
5 czerwca 2014
Nowe pociągi wkrótce na torach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej
9 czerwca 2014

To już ostatni dzwonek aby rozpocząć szukanie wakacyjnego stażu lub praktyk. Z perspektywy studenta wakacje to czas największej dyspozycyjności, a więc idealna pora na inwestycję w swój rozwój zawodowy.  Na zainteresowanych czekają tysiące ofert, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Jak nie stracić głowy w obliczu stażowej gorączki?

 
Polscy studenci już dawno nauczyli się, że dyplom wyższej uczelni nie zapewnia sukcesu na rynku pracy. Aby go osiągnąć, potrzebne jest również doświadczenie zawodowe. Staże i praktyki, szczególnie te związane z podjętym kierunkiem studiów, są najbardziej pożądanym sposobem budowania relacji z przyszłymi pracodawcami. Jak wynika z badań, 9 na 10 studentów jest zainteresowanych taką formą rozwoju zawodowego. Skąd taki popyt na staże?
 
Młodzi ludzie nie są do końca zadowoleni z wiedzy pozyskiwanej w ramach studiów wyższych. Mają świadomość, że w większości jest to sucha teoria, która nie wyposaża ich w umiejętności potrzebne na rynku pracy. – mówi Marcin Kotus z Feender.com, portalu gromadzącego oferty portalu gromadzącego oferty praktyk i staży zagranicznych. – Zresztą nie jest tylko polska specyfika. Z badań wynika, że podobne doświadczenia mają studenci w całej Europie Środkowej. Młodzi ludzie zdaję sobie sprawę, że pracodawcy cenią sobie studentów aktywnie dążących do zdobywania zawodowego doświadczenia i wzbogacenia swoich CV. – twierdzi Marcin Kotus z Feender.com.
 
Gorącą dyskusję wzbudza kwestia zarobków stażysty. Zdecydowana większość praktyk i staży w Polsce jest bezpłatna. Nie zawsze jednak trzeba godzić się z perspektywą pracy za darmo. Przykładowo, średnie zarobki stażystów w agencjach PR wynoszą od 500 do 1600 zł. Niestety sytuacja, w której student otrzymuje za swoją pracę odpowiednie wynagrodzenie, wciąż należy w Polsce do rzadkości. – Według niektórych, obecna sytuacja jest  winą pracodawców, którzy w tysiącach studentów, zainteresowanych zwiększeniem swoich szans na rynku pracy widzą darmową siłę roboczą. – mówi Marcin Kotus z Feender.com. – Inni dopatrują się przyczyn takiego stanu rzeczy w uległości i braku asertywności studentów, którzy zbyt łatwo godzą się na mało korzystne warunki pracy.  Niezależnie od tego, udany staż może przynieść nam mnóstwo korzyści. Nawet, jeśli nie będą to korzyści finansowe. – mówi Marcin Kotus z Feender.com.
 
Być może dlatego, systematycznie wzrasta liczba odważnych, którzy w poszukiwaniu doświadczenia zawodowego opuszczają Polskę. W ciągu ostatnich czterech lat o 100% wzrosło wśród polskich studentów zainteresowanie odbywaniem praktyk i staży za granicą. Taka forma rozwoju zawodowego staje się dla studentów czymś zupełnie naturalnym, między innymi dzięki dostępności licznych projektów i stowarzyszeń   o charakterze międzynarodowym, m.in. Erasmus i AIGEE. Nie ma w tym nic dziwnego – młodzi, którzy mają na koncie doświadczenie w zagranicznych firmach, znajdują w Polsce pracę 2-3 razy szybciej, niż ich koledzy.
 
Wyjazd na zagraniczny staż niesie za sobą więcej korzyści. Przede wszystkim: lepsze zarobki. Miesięczne wynagrodzenie stażysty wyjeżdżającego w ramach popularnych programów stażowych wynoszą od 1000 do 1500 euro w krajach Europy Zachodniej, oraz 2000 dolarów w Kanadzie. Oprócz tego student ma okazję doszlifować język, a także wyrobić w sobie szereg wartościowych umiejętności, takich jak łatwość podejmowania nowych wyzwań, zaradność, samodzielność i umiejętność szybkiego radzenia sobie z problemami. Nie wspominając już o możliwości zapoznania się z kulturą i zwyczajami innego kraju.
 
Staże zagraniczne oferują przede wszystkim państwa Unii Europejskiej, w których bezrobocie utrzymuje się na najniższym poziomie. Są to głównie Niemcy, Wielka Brytania, kraje skandynawskie i Austria. Jednak sporym zainteresowaniem polskich studentów cieszą się również takie państwa, jak USA, Turcja, Brazylia czy Chiny.
 
Jeśli chcemy produktywnie wykorzystać najbliższe wakacje, to już ostatni moment na to, by zainteresować się ofertami staży i praktyk – podsumowuje Marcin Kotus z Feender.com. – Pamiętajmy jednak o tym, aby poruszać się po rynku ofert z ostrożnością i rozwagą. Zwracajmy uwagę na ogłoszenia, które nie zawierają opisu wykonywanych obowiązków. Jeśli pracodawca nie potrafi sprecyzować, czym miałby zajmować się stażysta, można z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że poszukiwany jest człowiek do „wszystkiego i niczego”. Warto rozpocząć poszukiwania od sprawdzonych źródeł, takich jak oficjalne strony firm czy portale gromadzące oferty staży i praktyk, na których zostały one odpowiednio skategoryzowane – dodaje Marcin Kotus z Feender.com.
 
więcej informacji udziela:
Arieta Prusak
inACT Public Relations
 
T: 0048 61 662 8079
M: 0048 881 648 549
E: arieta.prusak@inact.pl
 

O serwisie Feender.com
Feender.com to internetowy serwis agregujący oferty praktyk i staży zagranicznych. Powstał z myślą o studentach i młodych absolwentach, którzy świadomie i aktywnie planują swoją karierę zawodową w międzynarodowym środowisku. Głównym celem serwisu jest promowanie idei organizowania programów stażowych u pracodawców i rozwoju zawodowego wśród studentów poprzez odbywanie staży i praktyk. Jako jedyny w Polsce oferuje on swobodny dostęp do ofert, pobierając opłatę jedynie za możliwość przesłania aplikacji na wybraną przez kandydata ofertę. Całkowicie nowatorskim rozwiązaniem w Feender.com jest jego podejście do pracodawców, którzy są obsługiwani przez serwis całkowicie bezpłatnie.