Sprawdź, kogo zatrudniasz!

Lewiatan przeciwny minimalnej płacy w umowach o dzieło i zlecenia
13 maja 2014
Od okien po kuchenkę, czyli jak dobrze zaaranżować kuchnię
15 maja 2014

Szukanie pracownika, który stanie się cennym wsparciem dla już istniejącego zespołu, nie jest zadaniem prostym. Wielu pracodawców koncentruje się na wykształceniu oraz posiadanych przez kandydata certyfikatach. Czy te dokumenty są w stanie określić faktyczne zdolności pracownika?

 

Dyplom to nie wszystko!

 
Dyplom wyższej uczelni oraz świadectwa ukończenia kursów to cenne dokumenty, które potwierdzają teoretyczne przygotowanie danej osoby do pracy. Często jednak okazuje się, że nowy pracownik, mimo świetnego przygotowania teoretycznego, nie jest w stanie kierować pracą zespołu. Dlaczego? Bo brak mu cech przywódczych oraz umiejętności interdyscyplinarnych. Innym problemem są pracownicy, którzy zbyt silnie dążą do objęcia przywództwa w grupie. Efektem złego doboru członków zespołu stają się konflikty, które przeszkadzają w pracy. Czy istnieje szansa na to, by stworzyć zgrany i efektywny zespół? Dla tych pracodawców, którzy chcą stworzyć grupę wzajemnie uzupełniających się specjalistów, ważne są nie tylko dyplomy. Dla nich istotną informacją jest wiedza o wrodzonych talentach oraz cechach osobowości nowego członka zespołu. Nic dziwnego, że sporządzany dzięki testom profil pracownika coraz częściej decyduje o miejscu, jakie będzie on zajmował w firmowej hierarchii.
 

Co warto wiedzieć na temat potencjalnego pracownika?

 
Zanim zdecydujemy się na zatrudnienie nowego pracownika, zanim wyznaczymy mu miejsce w zespole, sprawdźmy jego profil. Specjalny test jest w stanie wskazać, jakie talenty posiada dana osoba i w jakich obszarach można najefektywniej wykorzystać jej potencjał. Osoby odkrywcze oraz te, które mają dar organizowania pracy, mogą świetnie sprawdzić się w zespołach mających szukać kreatywnych rozwiązań. Analityk pomoże im w wyborze najlepszego w dawnej sytuacji rozwiązania, a osoba obdarzona darem rozwagi powstrzyma przed podjęciem zbyt pochopnych decyzji. Włączenie do zespołu osób empatycznych i nastawionych na łagodzenie konfliktów pomaga natomiast zachować dobrą atmosferę pracy. Brak konfliktów w grupie ułatwia realizację zadania i sprawia, że zespół jest w stanie osiągać doskonałe efekty w szybszym czasie. Eksperci z Strengths Expert potwierdzają, że profesjonalnie opracowany profil pracownika pozwala nie tylko lepiej pokierować jego rozwojem zawodowym, ale i przynieść wiele korzyści w firmie. To bardzo ważne, gdy chcemy stworzyć energiczny i doskonale zgrany zespół.
 
Wiedza na temat wrodzonych zdolności pracowników jest równie ważna, jak posiadane przez nich dyplomy. W czasach gdy większość problemów rozwiązywana jest w grupach, poznanie osobowości poszczególnych osób odgrywa ogromną rolę. Wiedza zdobywana dzięki specjalnym testom, pozwala szybko określić profil każdego pracownika i wyznaczyć mu takie miejsce w grupie, które jest zgodne z jego naturalnymi predyspozycjami.