Firma budowlana w symbiozie z motoryzacją

Jak zarabiać? Konie to jej życiowa pasja
13 września 2013
Herbaciarnia sposobem na życie
4 października 2013

Jak zaplanować własny biznes żeby dawał i satysfakcję i zapewniał środki na godne życie podpowiada Katarzyna Kierznikowicz-Rogalska, prezes firmy Instal-Bud w Linii zajmującej się działalnością warsztatową w zakresie motoryzacji oraz budową specjalnych maszyn budowlanych, obecna nazwa firmy to Brokat Motor Center. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Instal-Bud otrzymał w 2012 roku nagrodę Gryfa Gospodarczego w kategorii mikroprzedsiębiorstwo.
 
Tekst Krystyna Paszkowska
 
– Firmę zarejestrowałam w 2009 roku, początkowo wykonywaliśmy roboty sanitarne, układaliśmy studnie – mówi pani prezes. – To jednak nie był dobry kierunek działalności. W ubiegłym roku uznałam, że należy się przebranżowić. Powstała hala warsztatowa. Teraz oprócz motocykli, quadów i samochodów terenowych, są specjalne maszyny budowlane. Stworzyliśmy, m.in. urządzenie do ciągnięcia kabli wysokiego napięcia. Pod Wrocławiem powstawała farma wiatrowa, gdzie nasze maszyny zostały wykorzystane. Pozwoliły one znacznie skrócić czas realizacji. To nasza myśl techniczna. W kraju podobnego urządzenia nie było, jedynie poza granicami, ale tamte są drogie. Nasza maszyna jest znacznie tańsza.
W firmie projektowana jest przyczepa kablowa, która ma wytrzymać obciążenie 20 t bębna żeby nie trzeba było używać dźwigu. Postawienie na motoryzację, to efekt pasji Katarzyny Kierznikowicz. – Na motocyklu jeździłam od dawna, uczestniczyłam w rajdach offroadowych – wspomina. – Ta moja pasja, to jednocześnie duże ułatwienie w prowadzeniu działalności. Robię to co lubię i jeszcze mam z tego pieniądze na utrzymanie.
 
Pani prezes wspomina, że kiedy jeszcze pracowała na budowie, to nie mogła się tam odnaleźć. Motoryzacja nie jest dla niej tematem tabu. – Jeżeli zna się profesję, to łatwiej się z ludźmi dogadać – mówi. – Nie jestem z zawodu mechanikiem, ale znam tę sferę działalności. Trzeba mieć wiedzę żeby móc skutecznie negocjować kontrakty.
 
Zanim zapadła decyzja o profilu działalności przeanalizowano rynek na odcinku od Wejherowa przez Redą po Rumię. Podobnego centrum motoryzacyjnego nie było. – Były tylko warsztaty w których można było naprawić albo samochód, albo motocykl – mówi pani prezes. – U nas można kompleksowo załatwić wszystkie sprawy związane z motoryzacją. Mamy bardzo dobrych mechaników.
 
Katarzyna Kierznikowicz zauważa, że w przypadku takiej działalności, jak ona prowadzi problemem mogą być koszty. – Jeżeli ma się własne lokum, to nie będzie tak źle, ale już wynajem może pochłonąć sporą kwotę. Sam program do diagnostyki za ok. 12 tys. zł to też wyzwanie finansowe. Żeby obniżyć koszty na start można rozpocząć działalność od warsztaciku z jednym kanałem. To biznes na wiele lat, nie na szybkie dorobienie się.
Jak podkreśla bizneswoman, aby wyrobić sobie dobrą markę wśród klientów potrzeba co najmniej 3-4 lata. – Klient musi dobrze się u nas czuć, wiedzieć, że nikt go nie oszuka, wówczas chętnie wróci – podkreśla pani Katarzyna. – Warto też nawiązać kontakt z klientem już po wykonaniu usługi. Dobranie kadry, to też ogromne wyzwanie.
 
Wybierając lokalizację ważne żeby była dobrze dostępna, żeby klient nie musiał kluczyć w poszukiwaniu. Dobrze jeżeli obok jest jakiś charakterystyczny obiekt. Dużym ułatwieniem jest też znajomość środowiska, z którym przyjdzie nam współpracować. W urzędach jeżeli jest się solidnym to nie ma problemów. Ważna też jest reklama i dobry start. Gdy otwieraliśmy warsztat zorganizowaliśmy wielką imprezę. Koncerty, konkursy, dużą uwagę skupiliśmy na gadżetach takich jak kubki, smycze, koszulki, naklejki itp. Klienci to uwielbiają, a nas to cieszy, że jedziemy przez miasto i widzimy naszą naklejkę na tylnej szybie samochodu, w ten sposób buduje się małą „społeczność” taki klient z chęcią wraca, bo wie, że jest zawsze mile widziany.
 

 

Katarzyna Kierznikowicz-Rogalska, prezes Brokat Motor Center

 
Firma budowlana w symbiozie z motoryzacją– W swojej firmie stawiam na fachowość, terminowość i konkurencyjne ceny. Z klientem trzeba być fair i dobrze żyć. Należy zapomnieć o niepotrzebnych kosztach. Traktuję klienta tak, jak sama chciałabym być potraktowana. Mam zaufaną i fachową załogę, na której mogę polegać. Jak poznałam moich mechaników, to sama byłam w szoku, że „nie ściemniają”, nie naciągają kosztów. To mi się podobało. Tak buduje się renomę firmy.
 

 
[well_tb]

KOSZT INWESTYCJI

 
KOSZTY POCZĄTKOWE
Łącznie – 80 tys. zł – 200 tys. zł
w tym: wyposażenie do 150 tys. zł (np. program do diagnostyki – 12 tys. zł, podnośnik – 10 tys. zł), wynajem ok. 7 tys. zł; zakup jednego ruada to 3000-4000 zł
 
MIESIĘCZNE KOSZTY STAŁE
W zależności od tego czy własny lokal, czy wynajmowany, do tego media, płace itd.
Łącznie – 5000 zł – 10 tys. zł
 
ZYSKI
Przychody Pierwsze 2-3 miesiące – 0zł
Potem w zależności od obrotów – 15 tys. zł – 20 tys. zł
Dochody
Początek działalności – 2000 zł – 5000 zł
[/well_tb]
 
Fot. materiały powierzone
 
 

Zrealizuj własny pomysł na biznes poprzez opracowaną dla Ciebie poniżej ścieżkę formalno-prawną, która zawiera komplet niezbędnych materiałów, w tym:

– wnioski, dokumenty oraz formularze
– adresy urzędów
– wysokość opłat urzędowych
– dane sprawdzonych wykonawców, którzy pomogą Ci w realizacji
poszczególnych zadań