Jak zarabiać? Konie to jej życiowa pasja

Biuro Podróży – oknem na świat
6 września 2013
Firma budowlana w symbiozie z motoryzacją
Firma budowlana w symbiozie z motoryzacją
20 września 2013

Jak zarabiać? Konie towarzyszą jej w życiu odkąd sięga pamięcią. Dobry kontakt z tymi zwierzętami i wiedza o nich stały się bazą dla firmy, jaką założyła Ewelina Mróz z Opalenia niedaleko Gniewa. Pieniądze na otwarcie Szkółki Jeździeckiej Pasja pozyskała z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – (Priorytet Regionalny) Oś VI – Rynek pracy otwarty dla wszystkich.
 
Tekst Krystyna Paszkowska
 
SJ Pasja działa przy Gospodarstwie Agroturystycznym Maciejówka prowadzonym przez jej rodziców Helenę i Wincentego Maciejewskich. – To mama zachęciła mnie do tego żebym postawiła na własny biznes – mówi Ewelina Mróz. – Kończyłam studia na Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Pora była, aby podjąć konkretne decyzje – jak dalej pokierować swoim życiem. Długo wówczas rozmawiałyśmy. Rozejrzałam się w Internecie skąd mogłabym pozyskać pieniądze na start szkółki. Akurat dostępne były środki w urzędzie pracy. Wszystko potoczyło się jednak inaczej niż planowałam. W przeddzień aplikowania o środki do urzędu pracy zadzwoniła do mnie koleżanka z informacją, że Fundacja Pokolenia również prowadzi projekt pozwalający uzyskać dofinansowanie na założenie swojej firmy. Co dla mnie było bardzo ważne w tym przypadku można było otrzymać prawie 40 tys. zł i to bez konieczności szukania poręczyciela. Podpisałam jedynie weksel, który po roku zostanie zniszczony.
 

Pieniądze na start

Konie to jej życiowa pasjaJak mówi Ewelina, wybór był prosty – zawalczyła o środki za pośrednictwem fundacji i udało się. – Bardzo się ucieszyłam, jak zadzwoniono z zaproszeniem do udziału w projekcie z Kapitału Ludzkiego – mówi właścicielka Pasji. – Za uzyskane pieniądze kupiłam, m.in.: dwa siodła, pas do hipoterapii, środki do czyszczenia koni, lonże, baty, kaski i kamizelki ochronne. Łącznie do dyspozycji klientów mamy 7 dużych koni i 4 kuce. Moją własnością są 3 duże konie i 2 kuce, pozostałych użycza mi brat. Mam też źrebaka – nazwałam go Pasja. To od niego wzięła się nazwa mojej szkółki jeździeckiej. To jeszcze młody koń, dopiero uczę go chodzenia na kantarku, żeby się oswoił.
W ofercie Pasji są jazdy w teren po pięknych okolicach (łąki nadwiślańskie, lasy), oraz na maneżu. – Organizujemy również rajdy konne 1-, kilku- dniowe – opowiada Ewelina Mróz. – Prowadzimy jazdy zarówno dla zaawansowanych jak i dla początkujących. Oczywiście wszystkie zajęcia obywają się pod okiem instruktora.
 

A może i hipoterapia…

A skąd w ofercie hipoterapia? – To wina mojego taty – śmieje się właścicielka pasji. – Tyle opowiadał mi o zbawiennych efektach hipoterapii, że zdecydowałam się poprowadzić takie zajęcia. Żeby mieć do tego uprawnienia skończyłam specjalny kurs z hipoterapii w Greenway Centrum Sztuk Instruktorskich w Dąbrówce Małej k. Olsztyna. Ten kurs bardzo mi się przydał. 2,5 tygodnia ciekawie prowadzonych zajęć. Codziennie 8 godzin wykładów. Na „zaliczenie” trzeba było zorganizować olimpiadę dla dzieci z niepełnosprawnością. Zaliczyłam bez problemów. Dostałam certyfikat i legitymację. Teraz mogę prowadzić zajęcia hipoterapii w swoim ośrodku.
Z hipoterapii może korzystać każdy, dzieci, młodzież oraz dorośli. Na zajęcia z hipoterapii Ewelina Mróz przyjmuje, m.in. osoby, u których stwierdzono:
* zespoły neurologiczno- mózgowe porażenie dziecięce (konieczna samodzielna kontrola głowy), stany po urazach czaszkowo- mózgowych, choroby mięśni, dzieci niedowidzące i niewidome, choroby i zaburzenia psychiczne * zespoły ortopedyczne- wady postawy, skoliozy, stany po amputacji i wady rozwojowe kończyn * zespół Downa, przepuklina, oponowo- rdzeniowa, zespoły psychologiczne, czy opóźnienia psychoruchowe.
– Nasze zajęcia z hipoterapii prowadzone są w formie terapii kontaktu z koniem, terapii chodem konia, fizjoterapii na koniu, terapii psychopedagogiczno-terapeutycznej jazdy konnej oraz woltyżerki – wyjaśnia Ewelina Mróz. – Każda osoba z niepełnosprawnością, cierpiącą na jakąkolwiek chorobę czy zaburzenia może wynieść specyficzne dla siebie korzyści z zajęć hipoterapeutycznych.
 

A co z jazdą konną dla zdrowych?

Konie to jej życiowa pasjaDla rozpoczynających przygodę z końmi pierwszym etapem – niezależnie od wieku jeźdźca – jest nauka jazdy konno na lonży. Instruktor prowadzi i kontroluje konia, aby jeździec mógł skupić się na ćwiczeniu równowagi, wyrabiania dosiadu, prowadzenia konia na wodzy.
Wyposażony w podstawową wiedzę i umiejętności jeździec korzysta z lekcji jazdy konnej na maneżu, gdzie uczy się prowadzić samodzielnie konia, zmiany tępa (stęp, kłus, galop), a także dowiaduje się o pomocach jeździeckich i możliwości korzystania z nich.
Dopiero jak jeździec nabierze praktycznych umiejętności może wybrać się z instruktorem na jazdę w teren, po okolicznych lasach oraz łąkach nadwiślańskich.
– Z myślą o naszych klientach nie mamy wyznaczonych stałych godzin jazd – mówi Ewelina Mróz. – Z każdym klientem umawiamy się indywidualnie w dogodnym dla niego terminie. Na jazdy można umawiać się telefonicznie pod numerem 782 038 187 lub na miejscu, przynajmniej z jednodniowym wyprzedzeniem. Zainteresowani więcej informacji o szkółce, w tym zdjęcia z zajęć, znajdą na facebooku pod adresem www.facebook.com/sjpasja oraz na stronie gospodarstwa agroturystycznego rodziców www.maciejowka.net.
Chociaż SJ Pasja działa od niedawna, to zdążyła już zgromadzić grono zadowolonych klientów. Najwyraźniej pasja do koni, jaką pani Ewelina zaraziła również swojego męża Krystiana, daje dobre efekty.
 
Fot. Andrzej Połomski
 

Zrealizuj własny pomysł na biznes poprzez opracowaną dla Ciebie poniżej ścieżkę formalno-prawną, która zawiera komplet niezbędnych materiałów, w tym:

– wnioski, dokumenty oraz formularze
– adresy urzędów
– wysokość opłat urzędowych
– dane sprawdzonych wykonawców, którzy pomogą Ci w realizacji
poszczególnych zadań