Pomysł na biznes – zostań wydawcą prasy specjalistycznej

Agroturystyka w parze ze swojskim jadłem receptą na sukces
14 sierpnia 2013
Biuro Podróży – oknem na świat
6 września 2013

Marzy Ci się zostanie potentatem prasowym? Widzisz siebie w roli wydawcy? Czy to dobry pomysł na biznes? Co powinieneś wiedzieć decydując się na wydawanie prasy specjalistycznej podpowiada Piotr Cymanowski, właściciel firmy Effective w Tczewie.
 
Tekst Krystyna Paszkowska
 
Firma Effective Piotr Cymanowski jest wydawcą katalogu produktów i usług dla hoteli „Hotel Magazin”. – Zanim zdecydowałem się na założenie własnej firmy zbierałem doświadczenie w branży HoReCa (hotel – restauracja – catering) – mówi Piotr Cymanowski. – Zjeździłem też całą Polskę wykonując zdjęcia sferyczne hoteli. To zaprocentowało kiedy zacząłem się przymierzać do wydawania prasy specjalistycznej.
Początkowo pan Piotr próbował zainteresować swoim pomysłem ówczesnego pracodawcę. – Szef uważał, że to zbyt kosztowne – trzeba zatrudnić grafików, pismo powinno być wydane na dobrym papierze – wspomina. – Nie zdecydował się na taką inwestycję. Ja byłem przekonany, że dobry trafiony pomysł. To nie była decyzja nieprzemyślana. Przeanalizowałem sytuację na rynku. Kiedy otwierałem własną firmę, na rynku nie było tego typu prasy specjalistycznej. Znaleźć można było jedynie komercyjne portale reklamujące firmy działające w tej branży. Z drugiej strony ukazywały się pisma merytoryczne, z wypowiedziami ekspertów co do zasad prowadzenia działalności w branży HoReCa. Oczywiście były w nich również reklamy firm, które mogły zostać naszymi klientami. Można powiedzieć, że znalazłem dla swojej działalności niszę.
 

Policz koszty…

 
Właściciel Effective mimo młodego wieku – mam zaledwie 24 lat – dobrze skalkulował koszt prowadzenia firmy. – To bardzo ważne żeby dobrze policzyć koszty – mówi. – Wydawanie tego typu periodyków oraz dodatkowe opłaty mogą sprawić, że działalność taka może okazać się nieopłacalna. Należy również dobrze zdiagnozować rynek, choćby pod kątem potencjalnej konkurencji.
Piotr Cymanowski zdecydował się na wydawanie katalogu produktów i usług dla hoteli, który dociera bezpośrednio do sieci hoteli w kraju. – Tego typu periodyk, gdyby był dostępny na przykład w „empikach” nie spełniłby swojej roli – podkreśla. – Tworzymy katalog konkretnych firm i produktów i wysyłamy go do bezpośrednich odbiorców. Docelowo myślę o reklamie samych produktów, na razie jednak oczekiwania klientów są inne. Reklamodawcy oczekują promocji nie tylko ich produktów, ale i loga firmy.
Co istotne w tego rodzaju działalności to czas. Zwłaszcza na starcie trzeba go sporo poświęcić, aby zdobyć bazę firm zainteresowanych współpracą. – Można oczywiście kupić bazę w Internecie, ale lepsze efekty daje samodzielne zdobywanie klientów – uważa pan Piotr. – Obecnie w firmie zatrudnionych jest oprócz mnie 6 osób, kilkoro innych współpracuje. Mamy dział hotelowy, którego pracownicy są w bezpośrednim kontakcie z hotelami.
 

Poznaj potencjalnych klientów

 
PNB14AW ciągu roku z pierwotnej listy odbiorców katalogu zniknęło 20 procent hoteli. W ich miejsce pojawili się jednak nowi. – Zaczynaliśmy tylko z pomysłem i wspólnikiem – grafikiem, który dostał na uruchomienie działalności dotację z Urzędu Pracy – mówi właściciel. – Dzięki temu w firmie pojawiły się dwa komputery z oryginalnym oprogramowaniem. Biuro mieściło się w mieszkaniu, ale bardzo szybko okazało się, że jest tam za ciasno. Koszty związane z wynajmem lokalu na działalność gospodarczą mogą niekiedy skutecznie zniechęcić do własnego biznesu. Obecnie mieścimy się w Domu Przedsiębiorcy, gdzie w „Inkubatorze” opłaty są niskie. Możemy spokojnie działać i myśleć o docelowej siedzibie dla firmy.
 
Niezbędne minimum na rozruch tego typu firmy, to 10 tys. zł. Do prowadzenia działalności potrzebne są komputery, porządnie przygotowana strona internetowa, jej wypromowanie, itd. Do tego oczywiście najlepiej własny lokal. Dobrze jest też śledzić na bieżąco oferty firm telekomunikacyjnych. Niekiedy warto nawet zerwać umowę z dotychczasowym operatorem. Koszty mogą się okazać nawet o połowę niższe.
 

Stawiamy na skuteczność i wysoką jakość

Zostań wydawcą prasy specjalistycznejPiotr Cymanowski, właściciel firmy Effective:
– „Hotel Magazin” skierowany jest do dostawców usług i produktów dla branży HoReCa, którzy szukają reklamy przede wszystkim skutecznej, której efekty można bardzo łatwo zwerbalizować. Stawiamy na wysoką skuteczność i wysoką jakość. Przekaz naszej oferty promocyjnej jest porównywalny z roczną pracą przedstawiciela handlowego. Jestem raczej przeciwnikiem reklamy na zasadach abonamentu. Wolę kontaktować się na bieżąco i oceniać skuteczność działań. Dobra jakość zawsze się opłaca.
Piotr Cymanowski w swojej działalności stawia na skuteczność i wysoką jakość. O periodyku więcej informacji na www.hotelmagazin.pl

 
[well_tb]

KOSZT INWESTYCJI

 
KOSZTY POCZĄTKOWE
Miejsce na biuro, wyposażenie (sprzęt komputerowy, oprogramowanie, reklama, itp.)
Łącznie – 10-30 tys. zł
 
MIESIĘCZNE KOSZTY STAŁE
W zależności od lokalizacji biura, zatrudnienie pracowników, księgowość, materiały biurowe, graficzne, opłaty za media itd.
Łącznie – 25-40 tys. zł
 
ZYSKI
Przychody – 35-50 tys. zł (brutto)
Dochód – 4000-10 tys. zł (netto)
[/well_tb]
 
Fot. Krystyna Paszkowska
 

Zrealizuj własny pomysł na biznes poprzez opracowaną dla Ciebie poniżej ścieżkę formalno-prawną, która zawiera komplet niezbędnych materiałów, w tym:

 
– wnioski, dokumenty oraz formularze
– adresy urzędów
– wysokość opłat urzędowych
– dane sprawdzonych wykonawców, którzy pomogą Ci w realizacji
poszczególnych zadań