Agencja reklamy – czy to się opłaca?

Dobry pomysł na biznes – myjnia parowa
Dobry pomysł na biznes – myjnia parowa
28 czerwca 2013
Otwieramy kwietny biznes – sprawdź koszty
Otwieramy kwietny biznes – sprawdź koszty
12 lipca 2013

[clear]
Masz własny biznes, wiesz, jak chciałbyś go rozreklamować, ale nie masz na to czasu ani technicznych możliwości, aby zadbać o efektywną promocję? A może brakuje Ci pomysłu? Właśnie w takiej sytuacji warto skorzystać z usług profesjonalnej agencji reklamy. Może właśnie agencja reklamy jest dla państwa dobrym pomysłem na biznes. A jak się do poprowadzenia takiego biznesu najlepiej zabrać? To właśnie postaramy się podpowiedzieć.
[clear]
Jedno przy zakładaniu firmy jest wspólne – trzeba ją zarejestrować w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Warto też zgłosić się do urzędu skarbowego wskazanego dla miejsca ulokowania firmy, aby wybrać najlepszą dla siebie formę opodatkowania. I właściwie możemy wyruszać na podbój rynku. Zanim jednak to zrobimy warto się zastanowić nad wyborem nie tylko branży, ale i lokalizacji dla własnej firmy. Nieodzowny jest również dobry biznesplan…
[clear]
Jak podkreśla, Marlena Jankowska, właścicielka Agencji Reklamy Gemini z Malborka, najważniejszy jest pomysł, doświadczenie w wybranej branży, rozeznanie w terenie i odwaga by wcielić to wszystko w życie. – Od samego początku – w moim przypadku – w grę wchodziła jedynie agencja reklamy – mówi pani Marlena. – Aby stworzyć dobrą agencję reklamy potrzebna jest dobra załoga. Dopiero dzięki zawodowemu doświadczeniu projektantów oraz programistów możemy zaoferować doskonałą jakość usług reklamowych. Profesjonalizm i pasja, to podstawa dobrego biznesu.
Dobrze jeżeli sami dysponujemy jakąś gotówką i nie musimy korzystać z kredytów. Marlena Jankowska nie korzystała z żadnych unijnych, czy też krajowych mechanizmów wsparcia. Firmę otworzyła w oparciu o własne środki oraz kredyt bankowy.
– Aby oferować usługi stawiające na reklamę musimy mieć plastyczną wyobraźnię, być wrażliwymi na piękno i posiadać po prostu dobry „smak” – mówi właścicielka. – Reklama musi nie tylko podobać się naszemu zleceniodawcy, ale i trafić swoim przesłaniem do każdego odbiorcy.
[clear]
Każda agencja musi znaleźć sposób na dotarcie do potencjalnego klienta. Gemini postawiło na wykreowanie dobrej marki: Jesteśmy grupą ekspertów tworzących swoją markę poprzez pracę z klientem różnego typu. Dla nas nie ma znaczenia czy obsługujemy warzywniak, czy europejskiego giganta.”
– Czas pracy w firmie, w jakiej wcześniej pracowałem pozwoliły mi zdobyć potrzebne doświadczenie, wiedzę – mówi Piotr Karasek, pełnomocnik i jednocześnie syn właścicielki. – To jest nie do przecenienia. W tej profesji nie ma miejsca na eksperymenty. Wypracowany warsztat jest konieczny. A najskuteczniejsza jest tzw. reklama szeptana.
Marlena Jankowska i Piotr Karasek podkreślają, że każdy klient musi być przekonany, że odpowiednią promocją można dużo zmienić. – Apteka wcale nie musi kojarzyć się z surowością – mówią. – Przygotowując reklamę dla jednej z takich placówek zadbaliśmy o ocieplenie dotychczasowego wizerunku – w kampanii pojawiły się dzieci.
Aby jednak móc zaprezentować konkretne propozycje klientowi potrzebny jest sprzęt komputerowy i odpowiednie programy graficzne.
[clear]
Tekst Krystyna Paszkowska
 


Marlena Jankowska właścicielka AR Gemini
[clear]
Zakładałam firmę w ryzykownym wieku – 50+. Pomysł na agencję zrodził się przed 4 latami. Trochę czasu zajęło mi rozeznanie rynku. Zaczynałam w mieszkaniu, dopiero od niedawna agencja ma swoją siedzibę na ul. Kościuszki w Malborku. Ważne by planując swój biznes ostrożnie szacować wydatki. Wdrażamy nowatorskie rozwiązania zarówno w segmencie DTP, jak i web. Każdy indywidualny projekt poddawany jest analizie pod względem atrakcyjności wizualnej oraz praktyczności marketingowej, dlatego też nasze rozwiązania są utrzymane w konwencji aktualnych trendów rynkowych danego segmentu. Kompleksowo tworzone projekty pozwalają nam na postawienie bardzo wysokiego progu jakości produkowanej reklamy. Nie korzystamy z szablonów, staramy się, aby nasz każdy projekt wyglądał ciekawie, niepowtarzalnie i intrygująco. Dla nas każdy klient jest unikatowy.

 
[well_tb]
KOSZT INWESTYCJI
[clear]
KOSZTY POCZĄTKOWE
Miejsce na agencję (kupno, dzierżawa, własne mieszkanie)
Wyposażenie (meble, sprzęt komputerowy, telefon itd.)
Łącznie – 15.000 zł – 20.000 zł
[clear]
MIESIĘCZNE KOSZTY STAŁE
W zależności od tego czy własny lokal czy wynajmowany
Materiały graficzne, zlecenia druku, koszt komunikacji, opłaty za telefon itd.
Łącznie – 1500 zł – 3000 zł
[clear]
ZYSKI
Realny zysk – 1000 zł – 1800 zł
(większość przychodu w większości ponownie inwestowana w: eksploatację maszyn, farby itd.)
[/well_tb]
 
[clear]
Na zdjęciu Marlena Jankowska i Piotr Karasek. Agencję Reklamową Gemini znajdą klienci w Malborku
Fot. K. Paszkowska
 

Zrealizuj własny pomysł na biznes poprzez opracowaną dla Ciebie poniżej ścieżkę formalno-prawną, która zawiera komplet niezbędnych materiałów, w tym:

– wnioski, dokumenty oraz formularze
– adresy urzędów
– wysokość opłat urzędowych
– dane sprawdzonych wykonawców, którzy pomogą Ci w realizacji
poszczególnych zadań