Otwieramy Auto Giełdę – sprawdź jakie zyski

Zdrowa żywność – sprawdź czy to się opłaca?
Zdrowa żywność – sprawdź czy to się opłaca?
30 stycznia 2013
Nierdzewna działalność gospodarcza
Nierdzewna działalność gospodarcza – co trzeba wiedzieć
17 maja 2013

Od nas samych zależy w dużej mierze, czy otwierana firma przyniesie nam zadowolenie oraz zyski. Mamy smykałkę do interesów, a i drobna kwota na rozkręcenie firmy też się znajdzie? Może kręci nas świat motoryzacji… Dziś podpowiadamy, jak założyć auto giełdę.
 
Jeżeli chcesz rozkręcić taki właśnie interes na pewno powinieneś znać się na samochodach. Trzeba wiedzieć, jakie auta są w ofercie, w jakim stanie technicznym, aby odpowiedzieć na pytania zadawane przez potencjalnych klientów. Co ważne, zanim zdecydujemy się na poprowadzenie auto giełdy potrzebne jest doświadczenie w prowadzeniu firmy, funkcjonowaniu na rynku. Dobrze jeśli wcześniej byłeś przedstawicielem handlowym jakiejś firmy, albo wręcz czymś handlowałeś.
Nie bez znaczenia jest też rozeznanie na rynku. Trzeba się orientować jaką mamy konkurencję na terenie, gdzie chcemy otworzyć swoją firmę. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy damy radę poprowadzić skutecznie taką firmę. Kalkulowanie rentowności przedsięwzięcia, to nie tydzień, a co najmniej kilka miesięcy mozolnego sprawdzania wszystkiego co może mieć wpływ na prowadzenie firmy.
 

To nie autohandel

W przypadku auto giełdy jej właściciel nie pobiera żadnych marż od transakcji jakie zawierać będą sprzedający i kupujący auto. Zyski, to jedynie pieniądze, jakie wpłyną z tytułu opłat za postój samochodu na terenie firmy. Opłaty są różne w zależności od czasu postoju. Jak to wygląda od „kuchni”? Do właściciela bądź pracownika auto giełdy przychodzi klient, który chciałby sprzedać swoje auto. Zostawia pojazd na terenie firmy określając wstępne warunki sprzedaży. Informacja taka umieszczana jest za szybą auta. Jeżeli znajdzie się ktoś zainteresowany nabyciem pojazdu, to kontaktuje się bezpośrednio z posiadaczem auta. Kulisy umowy dogrywają sami zainteresowani.
Jeżeli auto giełda ma być naszym dodatkowym interesem, to musimy uzupełnić wpis do ewidencji, poinformować Urząd Skarbowy i ZUS o poszerzeniu działalności. O ile, to nasza pierwsza działalność na własny rachunek, to nasze działania – po uprzednim znalezieniu lokalizacji dla naszego przedsięwzięcia – zaczynamy od rejestracji, czyli wpisu do centralnej ewidencji gospodarczej. Praktycznie wszystko można załatwić w tzw. jednym okienku, jednak w przypadku wyboru zasad opodatkowania warto wybrać się „skarbówki” i zasięgnąć informacji, która z form będzie dla naszej działalności najkorzystniejsza.
 

Przestroga dla nowicjuszy

Przy wyborze lokalizacji dla firmy należy sprawdzić, czy ten teren jest przewidziany w planach zagospodarowania przestrzennego gminy na taką właśnie działalność. Z uzyskaniem takich informacji nie będzie większych problemów. Są one dostępne w urzędach gmin. Zresztą, sami urzędnicy pomagają w tym zakresie.
Jeżeli nasza działalność trafiła w niszę na rynku, to mamy większe szanse na powodzenie. Należy się jednak liczyć z tym, że nasz przykład sprawi, iż ktoś inny zechce poprowadzić taką jak nasza firmę. Dlatego ważne jest, aby nasza auto giełda czymś się wyróżniała. Sama nazwa auto giełda nie jest zastrzeżona i może jej używać każdy, kto zechce poprowadzić taką firmę. Stąd należy wybrać znak – logo, jakie pozwoli identyfikować potencjalnym klientom akurat waszą firmę. O renomę firmy trzeba dbać na bieżąco. Od tego zależy, czy będziemy mieli zadowolonych klientów, którzy chętnie do nas wrócą.
 

Jeszcze o lokalizacji i…

Dobrze jeżeli mamy do dyspozycji własny teren, na którym mogą stać zaparkowane auta. Jeżeli nie mamy takiego, to należy się liczyć z dodatkowymi kosztami, z tytułu kupna bądź dzierżawy terenu oraz konieczności podniesienia standardu terenu pod plac przeznaczony do parkowania aut. Trzeba się liczyć z koniecznością posiadania co najmniej 2000 m kw. na parking. W atrakcyjnym terenie to koszt nawet 100 tys. zł za 1000 m kw. Na uboczu cena może być nawet o połowę niższa. Położenie przy ruchliwej trasie jest niewątpliwie drogą do sukcesu dla naszej firmy. Trzeba zadbać o pomieszczenie biurowe. Może to być „budka”, a możemy też postawić solidny budyneczek.
O jednym należy pamiętać – auto giełda zazwyczaj najlepiej prosperuje w „cieplejszych” miesiącach, czyli od marca przez kolejnych sześć miesięcy. Zimą nie można liczyć na zbyt duże zyski, zwłaszcza na początku działalności.
Zwłaszcza w przypadku prowadzenia auto giełdy musimy sprytnie, ale i efektownie przedstawić plusy naszej działalności. Zaznaczyć, że to nie jest autohandel, który czerpie zyski z pośredniczenia w sprzedaży – kupnie pojazdów oddanych w komis. Warto zainwestować choćby w ulotki promocyjne, czy reklamę w gazecie. Bardzo istotnie jest mówienie klientowi prawdy o stanie technicznym oferowanych na sprzedaż pojazdów. Dobrze jest też umieć doradzić zainteresowanym kupnem na co powinni zwrócić uwagę wybierając dla siebie auto.
Jeśli zrobiliśmy już wszystko co możliwe, aby nasza firma stała się atrakcyjną dla klientów, możemy życzyć sobie tylko powodzenia.
Rafał Kondysiak właściciel Auto Giełdy Całotygodniowej ze Zblewa dba o dobry wizerunek swojej firmy
 
Fot. Andrzej Połomski
 
[well_tb]

KOSZT INWESTYCJI

Łączna kwota na starcie przedsięwzięcia – ok. 148.790-295.740 zł100-200 tys. zł – zakup 2000 m kw. placu lub…
3000-4000 zł – dzierżawa miesięczna
2000-5000 zł – koszty reklamy
3000-4000 zł – zakup wyposażenia biura, m.in. sprzęt biurowy
15-20 tys. zł – ogrodzenie terenu
5000-10000 zł – utwardzenie placu do parkowania
20-50 tys. zł – postawienie budynku biurowego
250-500 zł – księgowość
240 zł – założenie strony w internecie
300-2000 zł – środki czystości, urządzenia sprzątające
Miesięczne koszty stałe
3000-4000 zł – dzierżawa miesięczna
250-500 zł – księgowość
250-800 zł – ZUS
19% – podatek dochodowy (na początku raczej nie ma opłat)
1500-2500 zł – zatrudnienie pracownika
100-200 zł – środki czystości
400-500 zł – koszt ogrzewania w sezonie
400-800 – opłaty za wodę, prąd
150-800 zł – „stróż” z agencji ochrony
300-400 zł – materiały biurowe i strona internetowa
Razem ok. 6350-10.500 zł
Szacowane przychody
5000-9000 zł – miesięczne wpływy z tytułu postoju aut w sezonie (300 zł dziennie), zimą zastój
30-80 zł – stawki za postojowe za tydzień
150-300 zł – stawki za postój na czas nieokreślony
Generowany dochód w sezonie – 3500-4000 zł
[/well_tb]
 


Dobry wizerunek jest bezcenny


Rafał i Justyna Kondysiakowie prowadzą Auto Giełdę Całotygodniową w Zblewie już niemal 5 lat. – Ważne żeby klient miał do nas zaufanie – podkreśla pan Rafał. – Wtedy do nas wraca po kolejne auto, tak samo jego rodzina, znajomi. Dobry wizerunek jest bezcenny. W tej działalności jest kilka plusów. Mamy bezpośredni kontakt z ludźmi. Pracujemy na swoim, to komfort, ale i obciążenie. Trzeba na bieżąco sondować, reagować na ewentualne zmiany na rynku motoryzacyjnym.
Jak przyznaje pan Rafał, równocześnie małżonkowie prowadzą dystrybucję jaj. – To pomaga przetrwać zimę, kiedy jest zastój – mówi właściciel.
R. i J. Kondysiakowie 
 

Zrealizuj własny pomysł na biznes poprzez opracowaną dla Ciebie poniżej ścieżkę formalno-prawną, która zawiera komplet niezbędnych materiałów, w tym:

– wnioski, dokumenty oraz formularze
– adresy urzędów
– wysokość opłat urzędowych
– dane sprawdzonych wykonawców, którzy pomogą Ci w realizacji
poszczególnych zadań