Warsztat kowalsko-płatnerski – koszty działalności

Otwieramy Centrum Aktywności Ruchowej
Otwieramy Centrum Aktywności Ruchowej
17 lipca 2012
Otwieramy salon kosmetyczny
Salon kosmetyczny – czy to opłacalny biznes?
29 stycznia 2013

To co dziś prezentujemy Państwu na naszych łamach na pewno nie jest tuzinkowym pomysłem. Już od lat uważa się, że kowal czy płatnerz to ginące rzemiosło. Właśnie pomysł na założenie warsztatu kowalsko-płatnerskiego chcemy dziś Państwu przybliżyć.
 
Jeżeli chcesz zająć się takim rzemiosłem jak kowalstwo-płatnerstwo potrzebna jest nie tylko smykałka do interesów, ale i umiejętności, których nie nabywa się szybko. „Wyrobienie ręki”, jak to nazywają kowale, trwa bardzo długo i jest związane z wykonywaniem konkretnych rzeczy, na których adepci tego fachu dopiero się uczą.
 
Na co trzeba zwrócić uwagę zanim podejmiemy decyzję o poprowadzeniu takiej działalności? Przede wszystkim należy zacząć od rozeznania rynku, na którym chcemy działać. Trzeba się orientować na co jest zapotrzebowanie, na przykład na bramy, kraty czy też galanterię kowalską. W przypadku kowalstwa czy płatnerstwa lokalizacja dla naszej firmy nie jest zbyt ważna. Musimy jednak mieć do dyspozycji odpowiedniej wielkości teren na samą kuźnię i pomieszczenia biurowe. W grę wchodzi raczej spory teren, aby przedsięwzięcie mogło być realizowane w godnych warunkach. Na jego zakup trzeba będzie wydać sporo, bo nawet 100–160 tys. zł. Mniejsze obciążenie, ale za to co miesiąc, będzie naszym udziałem w przypadku dzierżawy.
 

Jedno „okienko”

Pora, by zająć się sprawami papierkowymi. Sprawa jest ułatwiona, bo wszystkie formalności związane z rejestracją firmy można załatwić w tzw. jednym okienku w gminie, gdzie planujemy otworzyć firmę. Tam zaczynamy od wpisu do ewidencji gospodarczej w urzędzie gminy, właściwym dla miejsca prowadzenia firmy. Podajemy nazwę firmy, ustalamy PKD oraz składamy wniosek do Urzędu Statystycznego o nadanie numeru Regon. Informujemy też o rozpoczęciu działalności ZUS i Urząd Skarbowy. Dobrze jest podejść do skarbówki i na miejscu, po konsultacji z przedstawicielem tej instytucji, wybrać najkorzystniejszą formę rozliczenia z fiskusem.
 

Zakup sprzętu

Zanim zakupimy teren pod kuźnię należy sprawdzić, czy teren ten jest przewidziany w planie zagospodarowania przestrzennego gminy na taką właśnie działalność. Z uzyskaniem takich informacji z pewnością nie będzie problemu. Są one dostępne w urzędach gmin. Wracając do warsztatu – lokal powinien mieć powierzchnię ok. 70 m2, ale faktem jest, że im większy tym lepiej. Skoro kuźnia, to i wyposażenie do niej. Niezbędne w warsztacie są choćby: kowadło, imadło kowalskie, palenisko z dmuchawą, spawarka migomat, młot kowalski, czy ręczne elektronarzędzia. To kolejnych 35–50 tys. zł. Samo pomieszczenie kuźni musimy zaadaptować, co z pewnością pociągnie za sobą dodatkowe wydatki. Większość przyrządów wprawny kowal wykona sobie sam – odkuje, pospawa i zrobione. Co ważne, przy dużej liczbie zleceń potrzebny będzie również pracownik. W tym fachu przy wykonywaniu dużych elementów dwie ręce to stanowczo za mało.
 

Czas na promocję

Warto pamiętać o wypromowaniu swojej firmy. Musimy zadbać o taki wizerunek, by potencjalny klient złożył u nas zamówienie nie tylko raz, ale i chętnie wracał. Dobrze jest pomyśleć o założeniu strony w internecie, gdzie nie tylko przedstawimy siebie, ale i to co oferujemy klientom. Jak wiadomo nie tylko u wielu rzemieślników problemem bywa terminowość. A ta, oprócz jakości wykonanego zlecenia, często decyduje o zadowoleniu klienta z usług. Jeśli jeszcze wymyślimy ciekawy znak firmowy i będziemy mogli pochwalić się już wykonanymi zleceniami, to możemy czekać na pierwszych klientów. Na początku trudno określić jaki dochód warsztat wygeneruje, gdyż jest to tylko zależne od nas, ile pracy włożymy, jak wynegocjujemy cenę za prace itd. Musimy pamiętać, że przy pracach kowalskich koszt materiału to ok. 15–40 proc. ceny finalnej produktu, reszta to nasza praca.


Terminowość, przystępna cena i dobra jakość

– Moja praca zaczęła się od hobby, którą było rycerstwo, czyli odtwórstwo historyczne. Wszystkiego nauczyłem się sam oraz dzięki pomocy innych kowali! Rzeczy, które wykonuję są robione wg moich własnych projektów, projektów przekazanych przez klienta oraz na podstawie rycin historycznych. W dużej części są one wykonywane na potrzeby ruchu historycznego, czyli dla odtwórców historycznych różnych epok. Wiele prac wykonujemy na potrzeby muzeów oraz na potrzeby rewitalizacji zabytków, ale robimy też wiele prostych rzeczy takich jak kraty, bramy itd.
Wiele prac można zobaczyć na Zamku w Gniewie. Jest to naprawdę ciężka praca i ktoś bez doświadczenia, umiejętności, a przede wszystkim chęci, nie da sobie rady.Jakub Grybek warsztat „Grybol” Kowalstwo Płatnerstwo w Nicponi koło Gniewa:[well_tb]

KOSZT INWESTYCJI

ŁĄCZNA KWOTA NA STARCIE PRZEDSIĘWZIĘCIA – ok. 175 800-296 800 zł
100-160 tys. zł – zakup pomieszczeń warsztatowych wraz z terenem
1500-2000 zł – dzierżawa w przypadku gdy nie kupujemy pomieszczeń warsztatowych
20-30 tys. zł – koszt adaptacji i drobnego remontu pomieszczeń
35-50 tys. zł – zakup narzędzi niezbędnych w kuźni
3000-4000 zł – zakup wyposażenia biura
500 zł – środki czystości
15-25 tys. zł – zakup materiału na rozpoczęcie prac
2000 zł – strona internetowa z pozycjonowaniem
300 zł – księgowość
MIESIĘCZNE KOSZTY STAŁE
1500-2000 zł – dzierżawa lokalu
300 zł – księgowość
800-2000 zł – opłaty na ZUS
19 proc. podatek dochodowy – na początku nie zapłacimy ale później tak
1000 zł – podatek Vat (na początku nie płacimy, ale po osiągnięciu obrotów wchodzimy na Vat)
1500-2500 zł – zatrudnienie pracownika
500-800 zł – opłata za prąd, wodę
150-250 zł – podatek za pomieszczenia warsztatowe i teren przyległy
2000-4000 – zakup materiałów eksploatacyjnych w zależności od ilości prac
Razem 6750-11850 zł
SZACOWANE PRZYCHODY
Należy pamiętać, że najpierw musimy zdobyć klienta!
Przy założeniu, że miesięcznie zrobimy ok. 60 mb płotu w cenie 250 zł netto, to daje nam to 15000 zł. Z tego 11850 zł to koszta
Przychód z takiego zlecenia to – 3150 zł
[/well_tb]
 

Zrealizuj własny pomysł na biznes poprzez opracowaną dla Ciebie poniżej ścieżkę formalno-prawną, która zawiera komplet niezbędnych materiałów, w tym:

– wnioski, dokumenty oraz formularze
– adresy urzędów
– wysokość opłat urzędowych
– dane sprawdzonych wykonawców, którzy pomogą Ci w realizacji
poszczególnych zadań